17 września byliśmy w Granicznej Wsi

Utworzono dnia 20.09.2019

80 lat temu – 13 września 1939r. przywieziono do Granicznej Wsi pierwszych więźniów cywilnych. Byli wśród nich mieszkańcy Gdyni, Starogardu, Skarszew.  Grenzdorf był  obozem pracy, ciężkiej pracy w kamieniołomach. Osiemdziesiąt lat później  w miejscu masowej egzekucji stawiliśmy się na apel poświęcony pomordowanym, zamęczonym i tym, którzy ocaleli. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Starosta  Pan Stefan Skonieczny, radny powiatowy Pan Józef Sroka, wójt gminy Trąbki Wielkie Pan Błążej Konkol, radni, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek gminnych, przedstawiciele Nadleśnictwa i Policji, księża,  przedstawiciele Muzeum Stuthoff, córka zamordowanego dh. Alfa Liczmańskiego – Pani Regina Liczmańska, przedstawiciele rodzin więźniów oraz delegacja z 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, która wystawiła wartę honorową przy pomniku. Oprócz krótkiego rysu historycznego przedstawionego przez naszą  uczennicę, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Czerniewie przedstawiła  krótki montaż słowno – muzyczny  przygotowany przez p. Janusza Beyera.  Po tej części ks. Krzysztof Masiulanis odprawił nabożeństwo modlitewne za dusze pomordowanych. W krótkiej homilii nawiązał do nauki Jana Pawła II – „bądźcie dobrymi, prawymi i uczciwymi ludźmi” z takim przesłaniem zwrócił się do przybyłej młodzieży ze szkół gminy Trąbki Wielkie.  W uroczystości brały udział także poczty sztandarowe szkół podstawowych oraz sztandary Szkoły Podstawowej nr 65 im: Alfa Liczmańskiego w Gdańsku oraz sztandar Hufca ZHP im: Alfa Liczmańskiego. Na koniec apelu złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem. Cześć Ich Pamięci!!!

Maria Sautycz

APEL W GRANICZNEJ WSI