MORSKA STOLICA POLSKI - GDYNIA „MIASTO Z MORZA I MARZEŃ”

Utworzono dnia 17.06.2018

12 czerwca na zaproszenie przyjaciół ze Szkoły Podstawowej nr. 12 w Gdyni wczesnym rankiem już o godz. 7.30 wyruszyłam z klasą III i panią Joanną Osińską na wycieczkę do Gdyni. Pierwszym punktem programu było Akwarium Gdyńskie, jedno z najciekawszych atrakcji Gdyni.  W pierwszej kolejności uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Co żyje w Bałtyku?” , z której dowiedzieli się wielu ciekawostek o naszych morskich ssakach. Następnie wzięli udział w ciekawych zajęciach laboratoryjnych „Mieszkańcy Bałtyckiej Krainy”.  Za pomocą mikroskopu obserwowali i rozpoznawali bałtyckie gatunki małży oraz krewetki żyjące w Bałtyku. Cześć laboratoryjna zakończyła się zajęciami plastycznymi pt: „Spotkanie z Morzem Bałtyckim”. Uczniowie rysowali szkice wybranych muszli, oraz krewetek. Ostatnim elementem wizyty w Akwarium było zwiedzanie wystawy rozmieszczonej na trzech piętrach budynku. Odkrywaliśmy tu tajemnice podwodnego świata. W środku powitały nas niezwykłe okazy ryb morskich, oceanicznych i słodkowodnych z różnych regionów świata. Były też skorupiaki, gady i płazy, a nawet dinozaury. Nie brakowało koników morskich, rozgwiazd, małych rekinów, różnych krabów i wielokolorowych rybek żyjących w środowisku rafy koralowej. Były też sale z makietami i… tłum ludzi. Kontynuacja ekspozycji znajduje się najwyższym piętrze. Tam głównym elementem jest wielka makieta Bałtyku pokazująca ukształtowanie jego dna. Jest ona w pewnym stopniu interaktywna - przyciskami można podświetlać określone miejsca - miasta, wyspy, głębie itp. Dookoła makiety rozmieszczone są stanowiska z różnymi informacjami przyrodniczymi wzbogaconymi o mapki, trójwymiarowe plansze. Na koniec dotarliśmy do sklepiku z pamiątkami. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na Skwer Kościuszki, z którego mogliśmy zobaczyć zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Skwer ten jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Gdyni. Po pysznym obiedzie, który zjedliśmy w zaprzyjaźnionej z nami Szkole Podstawowej nr. 12 na Witominie odbyły się zajęcia na szkolnym basenie. Było wiele radości i zabawy. Następnym punktem naszej wycieczki był przejazd do centrum miasta na zajęcia w InfoBoxie pt: „Poznaj i zbuduj Gdynię”. Podczas zajęć dowiedzieliśmy  się, jak będzie się zmieniała i rozwijała infrastruktura Gdyni w najbliższych latach. Atrakcją dla dzieci było stworzenie własnych konstrukcji z klocków Lego. Korzystając z okazji, wybraliśmy się również na wieże widokową, z której podziwialiśmy panoramę Gdyni.
Po dniu pełnym wrażeń, zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do szkoły na Witominie na pyszną kolację i nocleg. Następnego dnia po śniadaniu czekały na nas następne atrakcje. Zajęcia z instruktorem żeglarstwa w marinie gdyńskiej. Dzieci uczestniczyły w warsztatach „Gdynia na fali”. Głównym celem tego programu jest edukacja w zakresie żeglarstwa morskiego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwo na plaży oraz w wodzie. Dowiedziały się jak powinny zachować się w niebezpiecznej sytuacji nad wodą lub na morzu. Uczyły się jak zakładać pas ratunkowy, poznały sprzęt ratunkowy używany przez ratowników Gdyńskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po zajęciach powrót do szkoły na obiad. Na zakończenie dwudniowego pobytu w Gdyni troszkę relaksu. Zabawa w kręgielni Centrum U7 w Gdyni. Pożegnanie z przyjaciółmi i powrót do Czerniewa.
Wszyscy zadowoleni, wycieczka udana na pewno pozostanie długo w naszej pamięci
                                                                                                                                                          Alicja Kalinowska

WYCIECZKA DO GDYNI