ROZWÓJ MOWY

Utworzono dnia 28.05.2020

LOGOPEDA RADZI

W dzisiejszym mini-felietoniku chciałabym zapoznać Państwa z etapami rozwoju mowy dziecka i zachęcić do bacznego wsłuchania się w mowę dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Wczesne „wyłapanie” nieprawidłowości rozwojowych w tym zakresie jest bardzo ważne. Im prędzej rozpoczniemy pracę z dzieckiem, tym większe szanse na szybki sukces. W głównej mierze należy kłaść nacisk na zdobywanie sprawności językowej w wieku 3-6 lat, ponieważ kształtowanie się i utrwalanie wymowy poszczególnych głosek powinno zakończyć się wraz z edukacją przedszkolną. Dzieciom należy pomóc w pokonywaniu pojawiających się trudności, gdyż prawidłowa mowa wpływa na całościowy rozwój dziecka, na jego przyszłe powodzenie w szkole. Same dzieci nie zdają sobie sprawy, że mówią nieprawidłowo. Przyzwyczajeni do takiej mowy rodzice reagują zbyt późno. Zdarza się, że kłopoty są rozpoznawane dopiero, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole.

W wieku 4 lat dziecko powinno wymawiać prawidłowo głoski s, z, c, dz. W tym okresie pojawia się głoska r, choć jej opóźnienie nie powinno być jeszcze niepokojące. Głoski sz, ż, cz, dż mogą być zamieniane na s, z, c, dz lub ś, ź, ć, dź. Wyrazy czasami są poskracane, głoski mogą być poprzestawiane.

W piątym roku życia utrwalone powinny być głoski sz, ż, cz, dż (choć w mowie potocznej mogą być jeszcze wymawiane jako s, z, c, dz). Głoska r często pojawia się dopiero w tym okresie.

Sześciolatek powinien mieć opanowaną mowę pod względem dźwiękowym. Półroczne opóźnienia przy pojawianiu się poszczególnych głosek są dopuszczalne, przy dłuższych należy zasięgnąć porady logopedy.

Pozdrawiam.

Logopeda – Ewa Wojewódka.