KOLOROWY TYDZIEŃ-DZIEŃ NA FIOLETOWO

Utworzono dnia 15.03.2024

Piąty dzień z kolorowego tygodnia-dzień na fioletowo

Fioletowy to kolor, który symbolizuje tajemniczość i duchowość. Pobudza wyobraźnię i sprawia, że czujesz się kreatywny.

Jest to również kolor monarchii i bogactwa. Jasny fiolet jest często używany w produktach kosmetycznych ze względu na swój spokojny wygląd.

Psychologia koloru fioletowego

Barwę fioletową uzyskujemy poprzez połączenie niebieskiego i czerwonego. Miks ten zawiera w sobie właściwości obu tych kolorów, ale dawniej było go bardzo trudno uzyskać. Aby stworzyć fioletowy materiał, trzeba było wykorzystać określone gatunki ślimaków morskich. Z tego też powodu purpurowy odcień fioletu stał się kolorem królewskim. W starożytności fioletowe togi nosili władcy Rzymu, w średniowieczu pozwalali sobie na niego tylko biskupi i uczeni. Henryk VIII był jedyną osobą w Anglii, która mogła nosić purpurę. Analogiczny przywilej miał zresztą Juliusz Cezar. Ze względu na królewskie pochodzenie barwie fioletowej przypisujemy skojarzenia takie jak: bogactwo, władza, luksus, szlachetność, duchowość. Nasz mózg odbiera fiolet jako barwę kreatywności. Kolor ten pobudza bowiem tę część w mózgu, która odpowiada za rozwiązywanie problemów i wyobraźnię. Kolor fioletowy bywa uznawany za przejaw oryginalności lub nawet ekstrawagancji. Mocno nasycony odbierany jest jako krzykliwy. Przyciąga zwłaszcza uwagę dzieci. Im mniej nasycony, tym bardziej kobiecy (tj. preferowany przez kobiety). Fiolet to też barwa kojarzona z magią.

źródło: www.cyrekcreative.com/blog/kolor-fioletowy/