Logopeda radzi - działania narządów artykulacyjnych

Utworzono dnia 15.04.2020

LOGOPEDA RADZI

W dzisiejszym mini-felietoniku chciałabym podzielić się z Państwem kilkoma uwagami na temat działania narządów artykulacyjnych (warg, języka, podniebienia miękkiego).

Warunkiem prawidłowego wymawiania wszystkich głosek jest między innymi sprawne działanie narządów mowy. Wymowa każdej głoski wymaga innego układu artykulacyjnego i innej pracy mięśni. Dlatego też narządy mowy trzeba tak ćwiczyć, jak pianiści ćwiczą sprawność palców.

Ćwiczenia narządów artykulacyjnych mają na celu wypracowanie dokładnych i celowych ruchów języka, warg i podniebienia. Dziecko musi mieć wyczucie danego ruchu i położenia poszczególnych narządów mowy (często się zdarza, że dziecko, któremu polecamy unieść język za górne zęby, pomaga sobie palcami).

Zanim więc przejdzie się do ćwiczeń na głoskach, sylabach i wyrazach trzeba najpierw usprawnić narządy artykulacyjne. Musi to być w pełnym tego słowa znaczeniu gimnastyka narządów artykulacyjnych, która przydatna jest na każdym etapie terapii logopedycznej.

Dlatego też co tydzień zamieszczam nową porcję takiej „gimnastyki” dla dzieci korzystających z zajęć logopedycznych.

Życzę zdrowia, cierpliwości i wytrwałości.

Logopeda – Ewa Wojewódka.